سرزمین شهریاران شهید
سرزمین شهریاران شهید
19 اکتبر 2019
هنر تصمیم گیری
هنر تصمیم گیری
28 اکتبر 2019

سوئز تا سوئد

سوئد تا سوئز

 

 

سوئز تا سوئد

جمال عبدالناصر کانال سوئز را ملی اعلام کرد و جهان در آستانه جنگ اتمی قرار گرفت. چرا؟
آیا سرنوشت سوئز در دست مصر است یا برعکس؟
چرا کشور مرفه و صلح طلب سوئد برای آخرالزمان آماده می شود؟
هلال ثبات و هلال بی ثباتی چگونه با هم کار می کنند و یک حلقه محاصره دولایه در اطراف اوراسیا تشکیل می دهند؟
آیا خشکسالی ایران را به زانو در خواهد آورد؟
پاسخ به سوالات دوستان
نویسنده: دکتر ایمان فانی

13 دیدگاه

 1. بابک چابک گفت:

  فوق العاده بود .. جوری که من بارها گوش دادم … اگه بخواییم در مورد جغرافیایی سیاسی مطالعاتی داشته باشیم منابع پیشنهادیتون چی هست ؟؟

 2. علیرضا گفت:

  سلام،
  با تشکر از مطالب خوبتان ، لطفا متن کامل این پادکستها را هم در اختیار مخاطبان قرار بدید. برای بسیاری از مردم مطالعه متن راحتتر از گوش دادن پادکست هست.

 3. مهدی گفت:

  دیدگاه شما بسیار جالب توجه است ولی به نظر می رسد در این معادلات ، تکنولوژی و دانش های جدید مبتنی بر هوش مصنوعی نادیده گرفته شده است.
  همان طور که هراری در کتاب های خودش بیان کرده ، سرمایه داری در دورانی که به تسخیر منابع زمین پرداخته به جایگاهی رسیده و به تکنولوژی ای دست یافته و برنامه های گسترده برای توسعه این تکنولوژی دارد به نحوی که به واسطه آن اتوریته سرمایه داری را حفظ کند و حتی گام های جدیدی خارج از ارزش های لیبرال بردارد ، به زودی هوش مصنوعی تمام زندگی بشر را خواهد گرفت و حتی انسان هم کارکرد خودرا به بهای پیشرفت سرمایه داری از دست خواهد داد و به قول هراری انسان از دموکراسی به دیتائیزم گذر خواهد کرد.
  در چنین شرایطی آیا باز هم امیدی هست و آیا جغرافیا می تواند اهمیت داشته باشد ؟
  مطابق مثال خودتان احداث کننده بزرگراه جدید آنقدر از احداث این بزرگراه به قدرت و ثروت رسیده است که به هیچ وجه اجازه تخریب یا جابجایی مسیر را نخواهد داد و قطعا برنامه هایی برای استفاده هر چه بیشتر و تخریب تمام رقبا خواهد داشت.
  درست مانند کانال سوئز که برنامه انگلیس برای دور زدن بحران احتمالی بود ، قطعا کشور های پیشرفته نخواهند نشست تا شهرهایشان زیر آب رود و پله هاشان خزه ببندد.

 4. Lily گفت:

  بسیار عالی، واقعا صحبت هاتون در مورد سوئد جالب بود و خیلی دوست دارم در مورد کوبا هم و کلا امریکای جنوبی و نقشی که داره هم در اینده پادکستی داشته باشید البته خاورمیانه اولویت داره

 5. بابک چابک گفت:

  ممنون میشم منابعی رو معرفی کنید جهت شناخت و مطالعه جغرافیای سیاسی

 6. Mozaffar گفت:

  سلام و خسته نباشید
  واقعا دیدی نو به من دادین برخلاف بقیه منابع که اغلب باعث هماهنگی و پیوستگی دیدگاهم به دنیا میشه شما واقعا آدمو به شک میندازین و دیدی تازه و فراتر میدین
  بسیار متشکرم
  من شخصا خیلی بعید میدونم که قدرتهای دریایی با این قدرت و تکنولوژی برتر نتونن جلوی قدرتهای خشکی دووم بیارن، نهایتا به یک توازن میرسیم نه مثلا ابرقدرتی چین و روسیه
  چون حتی به فرض که چین با احیای راه های زمینی و کنترل اونا بتونه آسیا رو کنترل کنه و به اروپا دسترسی داشته باشه باز هم برای کنترل دنیا باید توی دریاها قدرت اول باشه

 7. رضا مسعودی گفت:

  این خواسته ی من هم هست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =